احتمالاً همگی تا به حال با پایان نامه نویسی و مقاله نویسی دست و پنجه نرم کرده اید، یکی از معیارهای مهم در این خصوص تنظیم حواشی صفحات بر حسب استانداردهای معرفی شده از سوی دانشگاه یا ... می باشد. چندی پیش با دوستی برخورد کردم که بابت تنظیم حواشی صفحات پایان نامه خود با یک صحافی تماس گرفته بود و بابت اعمال این تنظیمات هزینه قابل توجهی از ایشان درخواست کرده بودند، در صورتی که شما براحتی میتوانید خودتان تنها با چند کلیک ساده این کار را انجام دهید.
با توجّه به اینکه اکثر مقالات علمی در سایز A4 منتشر می شوند، پس طبق تصویر زیر ابتدا، سایز صفحات را A4 قرار دهید:

شما میتوانید برای خرید دستگاه صحافی بروی لینک کلیک بفرمایید...

 

حالا برای تنظیم حواشی صفحات، طبق تصویر زیر گزینه Custom Margins را انتخاب می نمائیم:

ا انتخاب Custom Margins پنجره زیر باز می شود، همانگونه که در تصویر زیر مشخص شده است، شما قادر به اعمال و تنظیم حواشی صفحات در قسمت بالا، پائین، چپ و راست صفحه می باشید. در ضمن در قسمت Gutter، شما می توانید میزان قسمتی از صفحات را که در صحافی مورد استفاده قرار میگیرد معمولاً حدود یک الی دو سانتی متر، مشخص نمائید، علاوه بر آن اگر مقاله شما فارسی است Gutter Positon را سمت راست(Right) و اگر مقاله انگلیسی است، آن را در سمت چپ(Left) در نظر بگیرید. ناگفته نماند که در صورت تمایل میتوانید Gutter را صفر در نظر گرفته و اندازه ی قسمتی از صفحات را که در صحافی مورد استفاده قرار میگیرد در قسمت Right و یا Left در نظر بگیرید و در نهایت برای اعمال تنظیمات به تمامی صفحات از قسمت Apply to گزینه Whole Document را برگزینید:

امّا نکته ای که حائز اهمیت است این است که بصورت پیش فرض این فواصل بر حسب اینچ است و اکثر سازمانها یا دانشگاه ها فواصل استاندارد خود را بر حسب سانتی متر اعلام می کنند. لذا برای تبدیل واحد این فواصل به سانتی متر ابتدا از منوی File گزینه ی Options را انتخاب کنید، سپس طبق تصویر زیر بر روی تب Advanced کلیک کنید. حالا در قسمت سمت راست پنجره، در گروه Display، گزینه‌ی Show measurements in units of را بر روی Centimeters تنظیم نمایید. سپس گزینه Ok را انتخاب نمائید:

 

شما میتوانید برای خرید دستگاه صحافی بروی لینک کلیک بفرمایید...

حال اگر مجدداً از قسمت Page Layout گزینه Custom Margins را انتخاب نمائیم، خواهید دید که واحد خط‌کش از اینچ به سانتی‌متر تبدیل شده است:

منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده، دارای اشکال اخلاقی می باشد.